Ladyinter.com Homepage
Forum Home Forum Home > Ladyinter > Main Forum > VISA & Travel
  New Posts New Posts RSS Feed: ยินดีแนะนำเอาน้องหมา แมว ไปต่างประเทศ
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ยินดีแนะนำเอาน้องหมา แมว ไปต่างประเทศ

Page  <1234 22>
Author
chayada2 View Drop Down
Senior Member

Online Status: Offline
Post Options Post Options   Quote chayada2 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: ยินดีแนะนำเอาน้องหมา แมว ไปต่างประเทศ
    Posted: 27 Apr 2013 at 19:40 - IP: 46.59.74.103 IP Information
ป้าดาแว๊ะมาทักทายหมอจ้า บายดีน้า คิดถึง และแว๊ะมาอ่านอยู่น้า
Udon / Landskrona# ....ถ้าคุณเชื่อว่าสิ่งนั้นจะสำเร็จ คุณจะมองเห็นโอกาส

.....ถ้าคุณเชื่อว่ายังไงก็ไม่สำเร็จ ไม่มีทางเป็นไปได้..คุณจะมองเห็นแต่อุปสรรค Robert Anthony
Back to Top
channarong View Drop Down

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Apr 2013 at 21:02 - IP: 58.9.157.114 IP Information
ดีใจป้าดายังคิดถึงครับ ป้าสบายดีนะครับ ตอนนี้กำลังจะพาน้องหมาแกไปเยอรมัน 2 ตัว ญี่ปุ่น 2 ตัวครับ
Back to Top
chayada2 View Drop Down

Post Options Post Options   Quote chayada2 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Apr 2013 at 22:39 - IP: 46.59.74.103 IP Information
ขอบคุณเช่นกันค่ะ ป้าดาก็บายดี เมื่อธันวาคมที่ผ่านมากลับไทย เจ้าลูกหมาป้าดาเขาอ้วนท้วนสมบูรณ์ดีมาก แถมเขามีแฟนด้วยแหล๊ะBig smile ญาติป้าดาเขาเลี้ยงดูดี ป้าดาก็เลยหมดห่วง และเริ่มทำใจได้ ก็เลยให้เขาอยู่โน้นดีกว่า ที่สวีเดนอากาศเย็นจัดมาก มาแล้วกลัวเขาไม่ไหว อีกอย่าง ดูท่าเขาเอนจอยกับที่นั้น มีเพื่อนร่วมบ้านตั้งสามตัวจ้า Wink
Udon / Landskrona# ....ถ้าคุณเชื่อว่าสิ่งนั้นจะสำเร็จ คุณจะมองเห็นโอกาส

.....ถ้าคุณเชื่อว่ายังไงก็ไม่สำเร็จ ไม่มีทางเป็นไปได้..คุณจะมองเห็นแต่อุปสรรค Robert Anthony
Back to Top
annenp View Drop Down
Newbie
Newbie

Post Options Post Options   Quote annenp Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Apr 2013 at 22:42 - IP: 115.67.231.158 IP Information

สวัสดีค่ะ คุณหมอ

รบกวนทราบรายละเอียดส่งน้องหมาอายุประมาณ3เดือนไปอินเดียค่ะ ( มุมไบ)
ทั้งกรณีเค้า(ที่อยู่อินเดีย)มารับเอง,เราส่งไปให้  หรืออาจจะไปด้วยกันกะน้องหมาค่ะ
 ขอบคุณล่วงหน้าคร้าฟ Big smile
GoodHope
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Apr 2013 at 23:27 - IP: 115.67.195.57 IP Information
เดี๋ยวหมอตอบให้ทราบนะครับ ไม่เกินพรุ่งนี้นะ ตอนนี้เผอิญติดธุระข้างนอกนะครับ. ง่วงนอนด้วยแหละ
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Apr 2013 at 23:35 - IP: 115.67.195.57 IP Information
รีบมาตอบก่อนไปนอนจ้า

Bring pet to India

INDIA IMPORT RULES AND REQUIREMENTS
1) Microchip: Each Pet shall be identified by means of a microchip. No other form of identification is acceptable. The microchip used should comply with ISO Standard 11784 or Annex A to ISO standard 11785- otherwise the pet will need to be sent with it’s own scanner attached to the top of the crate.
2) Rabies Vaccination & Certificate: All pets must have an original Rabies Certificate and this certificate must state the microchip number, the date of inoculation and the validity of the particular vaccination you obtain – some are good for two years, others are only good for one. This vaccine must be an inactivated vaccine.
3) Vet Health Certificate (Form 7001)– This is the standard Health Certificate to be filled out by your USDA accredited Veterinarian. Must be issued within 10 days of the flight. Health Certificate must state that the pet has no clinical signs of Aujossky’s disease, Distemper, Rabies, Leishmaoiasis, Leptospirosis and Tuberculosis

ไม่เข้าใจยังไงสอบถามได้นะครับ กรณีเรานำไปเองก็สามารถนำไปได้ครับ หรือกรณีอยู่อินเดีย ปกติหมอจะมีบริษัทที่รู้จัก สามารถนำน้องหมาส่งถึงอินเดียได้ครับ รายละเอียดยังไง หมอขอเ e mail หรือหลังไมค์ก็ได้ จะส่งรายละเอียดไปให้นะครับ จะเป็นข้อมูลทั้งเรานำไปด้วยหรือรอรับที่อินเดียเลยครับ
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 Apr 2013 at 21:07 - IP: 171.97.27.59 IP Information
ขั้นตอนที่ 3

ต้องขอใบอนุญาตนำสัตว์เข้าประเทศ   Permit to enter from country at risk for rabies via airport

Permit
A permit from the FVO is needed to enter Switzerland from rabies-risk countries via a Swiss airport. The following documents must be sent to the FVO at least three weeks before your departure:
• Certificate of microchipping with the data of implantation
• Vaccination(s) certificate
• Report from an authorised laboratory (antibody titer determination)
• Application form (download here).
The validity period of the permit, if this is entered by the FVO in the Swiss pet ID, may be extended by the veterinary practitioner if a booster vaccination has been given within the validity period of the vaccination.
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 30 Apr 2013 at 22:03 - IP: 61.90.108.21 IP Information
ขั้นตอนสุดท้ายแล้วจ๊า

Application form

Federal Department of Economic Affairs DEA Federal veterinary office FVO Internationales Form 03/19f / as at February 2012
Request for importing / reimporting of accompanied pets (dog, cat, ferret) from “rabies risk countries”
• An import permit is only necessary for the entry with accompanied pets (dog, cat, ferret) from “rabies-risk countries” via Swiss airports.
• An application form must be submitted for each animal – please complete in full and legibly!
• Enclose copies of
• Certificate of microchipping with the date of implantation (tattooing valid if made before 3 july 2011)
• Report from an authorised laboratory (antibody titer determination).
• The Federal Veterinary Office may ask for further documents.
• The original of the Swiss pet passport must be enclosed to enter the permit in it.
• The permit for docked Swiss dogs is only granted if the cantonal certification is entered on page 25 of the Swiss pet passport.
Important: It is in principle forbidden to import docked dogs into Switzerland.

Exceptions: For holidays and short stays accompanied by the dog’s owner (residence abroad) or if the dog owner is relocating to Switzerland. Contact the Customs in good time to establish whether your dog meets the criteria for exemption. See also “Questions and answers on docked dogs“ on our website. (see below).
• All information can also be found on our homepage: http://www.bvet.admin.ch/themen/01614/01884/01889/index.html?lang=en
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 04 May 2013 at 19:49 - IP: 58.9.167.138 IP Information
Pet to Japan

หลักเกณฑ์การนำสัตว์เข้าดังนี้ครับ

จากนั้นแนะนำให้อายุ 3 เดือน ให้เริ่มการฉีดวัคซีนป้องกันโรคพิษสุนัขบ้าเข็มแรก แต่อยากแนะนำให้มีการฝัง microchip ก่อนฉีดวัคซีนครับ เพื่อให้เข้ากฎของประเทศ japan ดังนี้ครับ

1. สุนัข จะต้องมีการฝัง microchip

2. สุนัขต้องมีประวัติการฉีดวัคซีนป้องกันโรค ไข้หัดสุนัข กับ ลำไส้อับเสบ และต้องฉีดวัคซีน rabies vaccine อย่างน้อย 2 ครั้ง หลังจาก การฝัง microchip .... ( แนะนำให้มีการฝัง microchip ก่อนฉีดวัคซีนครับ เพื่อให้เข้าตามกฎของประเทศ japan ครับ )
นี้ คือเหตุผลให้มีการฝังก่อนการฉีดวัคซีน rabies vaccine เข็มแรก
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 20:05 - IP: 171.97.77.53 IP Information
3. โดยวัคซีน rabies vaccine เข็มที่ 2 จะต้องฉีด หลังจากฉีดวัคซีนเข็มแรก มาแล้ว มากกว่า 31 วัน

4. หลังจากฉีดวัคซีน เข็มที่ 2 แล้ว เราสามารถเจาะเลือดตรวจภูมิคุ้มกันโรคพิษสุนัขบ้า ( Rabies titer test ) ได้เลยในวันที่ฉีดวัคซีนเข็มที่ 2 หรือ วันหลังจากนั้นก็ได้

5. จากนั้นเราต้องรออีกอย่างน้อย 180 วัน นับตั้งแต่วันที่เราทำการเจาะเลือดตรวจครับจึงสามารถนำน้องหมาเข้า japan ได้
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 20:40 - IP: 110.168.158.131 IP Information
Originally posted by junejaa

ดิฉันต่อให้รักหมาดิฉันมากแค่ไหน ดิฉันถ้าแต่งงานไปอยู่ต่างประเทศ ดิฉันก้อจะไม่เอาหมาไปด้วยค่ะ ให้อยู่กับพ่อกับแม่ที่นี่แหละ เพราะดิฉันกลัวนักบินลืมเปิดออกซิเจนให้ ดิฉันเคยได้ข่าวว่ามีหมาตายในcargo ล่าสุดที่ได้ยินมาเป็นหมาพันธุ์pug  เรื่องนักบินลืมเปิดออกซิเจนให้แล้วสุนัขตายระหว่างเดินทาง ไม่ทราบว่าจขกท เคยได้ยินเคสแบบนี้บ่อยไหมคะ

บางคนย้ายตามสามีไปต่างประเทศ และผูกพันกับสุนัขมากๆครับ ทิ้งแกไม่ลง ก็เลยต้งพาแกไปด้วย

เคยมีคดีเช่นนี้เกิดขึ้นแล้วครับ แต่ไม่แน่ใจว่าสาเหตุที่แท้จริงเกิดจากความผิดพลาดของนักบินหรือเปล่าครับ ส่วนใหญ่จะโยนความผิดไปให้สุนัขทซึ่งมันไม่สามารถ แก้ข้อกล่าวหาได้ เหตุการณ์ที่เกิดขึ้นทำให้หลายสายการบิน งดให้ผู้โดยสาร นำสุนัขที่จมูกสั้นขึ้นเครื่องครับ ซึ่งข้ออ้างหรือเหตุผล ผมจำไม่ได้มาก แต่เหตุผลส่วนใหญ่ที่สายการบินอ้างก็คือสุนัขจมูกสั้นจะมีปัญหาเรื่องระบบการหายใจ และการปรับตัวเวลาขึ้นเครื่องนะครับ ซึ่งจากประสบการณ์ สุนัขจมูกสั้น ก็ไปต่างประเทศกันเยอะไม่เห็นจะมีปัญหาอะไรครับ

Edited by channarong - 08 May 2013 at 20:42
Back to Top
bplamenow View Drop Down
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Quote bplamenow Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 21:07 - IP: 1.2.196.133 IP Information
รบกวนคุณหมอแนะนำเกี่ยวกับสายการบินที่สามารถนำน้องหมาขึ้นเครื่องพร้อมกับเราได้นะค่ะ จะพาน้องหมาไปอยู่UK ค่ะ พอดีจะเดินทางในเดือนกรกฎาคมนี้ค่ะ
Back to Top
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Quote bplamenow Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 21:44 - IP: 1.2.196.133 IP Information
น้องหมานำ้หนักตัวแค่ 3กิโลค่ะ พันธุ์พุดเดิล
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 21:44 - IP: 110.168.158.131 IP Information

ค่ะ ล่าสุดที่ดิฉันได้ยินมา หมาพันธุ์ปั๊กตาย แต่อีกตัวนึงไม่เป็นไร แต่ก่อนหน้านั้นเคยได้ยินมาก่อน ไม่รู้หมาพันธุ์อะไร เครื่องมาถึงกรุงเทพ เจ้าของฝรั่งไปรับหมา ปรากฏว่าหมาตาย เสียอกเสียใจกันยกใหญ่ เป็นใครก้อใจสลาย อีกอย่างของอย่างนี้ไม่รู้ว่าจะโทษใคร เหมือนต้องพึ่งโชคชะตา ต่อให้หน้าที่นักบินเขาต้องอ่านเอกสารก่อนอยู่แล้วว่ามีอะไรโหลดขึ้นเครื่องมาบ้าง แต่ของอย่างนี้หากเกิดเหตุการณ์ขึ้นมาใครจะมารับ ดิฉันนี่รักหมาเป็นชีวิตจิตใจ หายใจเข้าออกเป็นหมา ยิ่งรักมากยิ่งกังวล เพราะรู้ว่าเกิดเหตุการณ์แบบนี้มาก่อน

ปกติแล้วผมจะแนะนำให้นำน้องหมาขึ้นเครื่องไปพร้อมกับเรานะครับ แต่ละไฟต์ สายการบินจะอนุญาติ นำน้องหมาแมวขึ้นเครื่องได้ไม่เกิน 2 ตัว ดังนั้นถ้าเรามีแผนที่จะนำน้องหมาแมวไปด้วย ผมแนะนำรีบจองตั๋วพร้อมระบุจะนำน้องหมาแมวขึ้นเครื่องด้วยนะครับ ส่วนใครจองตัวที่สามเป็นต้นไปก็ต้องโหลดไว้ใต้ท้องเครื่อง แต่ปกติท้องเครื่องก็มี่อากาศปรับอุณหภูมิเหมือนห้องผู้โดยสารอยู่แล้วครับ ไม่น่ามีปัญหาอะไร

Edited by channarong - 08 May 2013 at 21:46
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 21:58 - IP: 110.168.158.131 IP Information
Originally posted by bplamenow

รบกวนคุณหมอแนะนำเกี่ยวกับสายการบินที่สามารถนำน้องหมาขึ้นเครื่องพร้อมกับเราได้นะค่ะ จะพาน้องหมาไปอยู่UK ค่ะ พอดีจะเดินทางในเดือนกรกฎาคมนี้ค่ะ

ปกติผมจะแนะนำ united airline , TG นะครับจะสะดวก ตอนนี้ กฎใหม่ของประเทศอังกฤษ คือ ห้ามนำน้องหมาแมว หิ้วขึ้นเครื่องไปกับผู้โดยสารครับ รัฐบาลอังกฤษจะอนุญาตินำสัตว์เข้าได้ต้องโหลดใต้ท้องเครื่องเท่านั้นครับ แต่ไม่ต้องตกใจนะครับเพราะห้องเก็บน้องหมาแมวจะมีการปรับอุณหภูมิ ความดัน อากาศ เหมือนห้องผู้โดยสารครับ

ไม่ทราบคุณ bplamenow ได้เตรียมเอกสารของน้องหมาครบหรือยังครับ เช่น การฝังไมโครชีป การฉีดวัคซีนป้องกันโรคพิษสุนัขบ้า การถ่ายพยาธิ และที่สำคัญคือการตรวจระดับภูมิคุ้มกันโรคพิษสุนัขบ้านะครับ และต้องรอเข้าอังกฤษอย่างน้อย 3 เดือนนะครับ รายละเอียดสงสัยหลังไมล์ถามหมอได้ครับ ถ้าเอกสารไม่ครบ ไม่สามารถออกจากประเทศไทยได้ครับ
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 22:00 - IP: 110.168.158.131 IP Information

Originally posted by bplamenow

ถ้าจำไม่ผิดน้ำหนักต้องไม่เกิน 6 กิโลนะคะ ถึงจะขึ้นเครื่องได้ ไม่แน่ใจว่ารวมน้ำหนักกระเป๋าที่ใส่สุนัขด้วยหรือเปล่า เดี๋ยวรอจขกท เข้ามาตอบนะคะ

ตอนนี้ประเทศอังกฤษ เขาออกกฏ ห้ามทุกสายการบิน นำน้องหมาแมวขึ้นไปกับเราในห้องโดยสารนะครับ.
Back to Top
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Quote bplamenow Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 22:15 - IP: 1.2.196.133 IP Information
ขอบคุณสำหรับข้อมูลค่ะคุณหมอ ตอนนี้น้องหมาฝังไมโครชีป,ระดับภูมิคุ้มกันโรคพิษสุนัขบ้า ผลออกมาผ่านค่ะ ,การถ่ายพยาธิ, ได้ทำเรียบร้อยแล้วค่ะ แค่ตอนนี้รอให้ครบ3เดือนก่อนเข้าuk ซึ่งจะครบกำหนดระยะเวลาที่สามารถเข้าukได้ ประมาณต้นเดือนกรกฎาคมค่ะ และนำเอกสารทั้งหมดไปที่ Cago สนามบินสุวรรณภูมิ ,หาไฟต์ และ จองวันเดินทางค่ะ แต่สงสารน้องหมาจังต้องอยู่ใต้ท้องเครื่องบินตั้ง 13 ชั่วโมง
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 22:23 - IP: 110.168.158.131 IP Information

ขอบคุณสำหรับข้อมูลค่ะคุณหมอ ตอนนี้น้องหมาฝังไมโครชีป,ระดับภูมิคุ้มกันโรคพิษสุนัขบ้า ผลออกมาผ่านค่ะ ,การถ่ายพยาธิ, ได้ทำเรียบร้อยแล้วค่ะ แค่ตอนนี้รอให้ครบ3เดือนก่อนเข้าuk ซึ่งจะครบกำหนดระยะเวลาที่สามารถเข้าukได้ ประมาณต้นเดือนกรกฎาคมค่ะ และนำเอกสารทั้งหมดไปที่ Cago สนามบินสุวรรณภูมิ ,หาไฟต์ และ จองวันเดินทางค่ะ แต่สงสารน้องหมาจังต้องอยู่ใต้ท้องเครื่องบินตั้ง 13 ชั่วโมง

ไม่เป็นไรครับ ดีกว่าทิ้งแกไว้ที่เมืองไทยนะ หมอแนะนำก่อนเดินทางประมาณ 1 อาทิตย์ให้ไปถ่ายพยาธิซ้ำอีกทีนะครับ และก่อนเดินทาง ประมาณ 2 วัน ให้เรานำเอกสารและน้องหมา ไปด่านกักกันสัตว์ที่สนามบินสุวรรณภูมิเพื่อทำ animal health certification กับ export license นะครับ

ไม่ทราบคุณ bplamenow ตรวจภูมิคุ้มกันโรคพิษสุนัขบ้าที่ไหนครับ ค่าตรวจเท่าไร

Edited by channarong - 08 May 2013 at 22:24
Back to Top
patithat View Drop Down

Post Options Post Options   Quote patithat Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 22:39 - IP: 176.198.38.49 IP Information
เข้ามาทักทายคุณหมอค่ะ คุณหมอสบายดีนะค่ะ

Edited by patithat - 08 May 2013 at 22:40
Back to Top
Groupie
Groupie

Post Options Post Options   Quote bplamenow Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 08 May 2013 at 22:41 - IP: 1.2.196.133 IP Information
ตอบคุณหมอค่ะ ดิฉันได้ใช่บริการกับโรงพยาบาลสัตว์ทองหล่อค่ะคุณหมอ ค่าวิเคราะห้องแล็ปอยู่ที่ราคา16,500 บาทค่ะ ส่งไปที่แล็ปukค่ะ ขอบคุณคุณหมอมากค่ะสำหรับคำแนะนำ     
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 May 2013 at 08:51 - IP: 61.19.235.222 IP Information

ตอบคุณหมอค่ะ ดิฉันได้ใช่บริการกับโรงพยาบาลสัตว์ทองหล่อค่ะคุณหมอ ค่าวิเคราะห้องแล็ปอยู่ที่ราคา16,500 บาทค่ะ ส่งไปที่แล็ปukค่ะ ขอบคุณคุณหมอมากค่ะสำหรับคำแนะนำ     

แพงมากครับ คลินิกที่หมอแนะนำตรวจแถวถนนสาทร เพียง 10000 บาทเท่านั้นเองรวมทุกอย่างแล้ว

Edited by channarong - 09 May 2013 at 08:51
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 09 May 2013 at 09:54 - IP: 110.164.75.222 IP Information
Originally posted by patithat

เข้ามาทักทายคุณหมอค่ะ คุณหมอสบายดีนะค่ะ
สวัสดีครับ คุณปู หมอสบายดีครับ แต่เมืองไทยตอนนี้ร้อนมากๆ คุณปูอยู่เยอรมันอากาศคงหนาวมากๆนะครับ ว่างๆอย่าลืมกลับมาเที่ยวบ้านเราล่ะ มีอะไรติดต่อหมอทางเมล์ได้นะครับ ฝากรูป เจ้าแมว ที่บ้านมาให้ดู ซนมากๆ

Edited by channarong - 09 May 2013 at 10:03
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 11 May 2013 at 19:17 - IP: 58.9.133.46 IP Information
Pet to Japan

ตอนสุดท้ายครับ

6. ก่อนเดินทางอย่างน้อย 40 วัน เราต้องทำเอกสารส่งไปให้ทาง japan ล่วงหน้า คือ เอกสาร Advance Notification Form สามารถ download ทาง website จากนั้น เจ้าหน้าที่จะตอบกลับมาพร้อมให้ หมายเลขระหัสกับเรา ( Approval number )

7. เมื่อได้รับ approval number แล้ว ให้เราเตรียมเอกสาร Certificate of export country สามารถ download ทาง website โดยใช้แบบฟอร์มนี้ ในการกรอกข้อมูล
ซึ่งก็คือ Certification forms ( Form A,Form C )

8. ส่งเอกสาร ( Form A,Form C ) ไปทาง japan ให้เขาตรวจทานให้เราก่อน ครับ กรณีข้อมูลถูกต้องแล้ว ก่อนเดินทาง 2-3 วัน ให้เรานำเอกสารทั้งหมด พร้อมน้องหมา ไปที่ด่านกักกันสัตว์ที่สนามบินสุวรรณภูมิ เพื่อให้คุณหมอตรวจสุขภาพสัตว์ พร้อมเซ็นลายมือใน แบบฟอร์ม A and C ให้เราครับ พร้อมออกใบ export license ให้เราครับ

9. ก่อนนำสุนัขไปต้องถ่ายพยาธิด้วยครับ

ขั้นตอนคราวๆจะมีแบบนี้ครับ ยังไงรบกวนสอบถามเพิ่มเติมได้ครับ
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 16 May 2013 at 17:38 - IP: 110.164.75.222 IP Information
การนำสัตว์เข้าประเทศ New Zeland

APPROVED COUNTRIES FOR CATS AND DOGS TO NEW ZELAND
CATEGORY 1: AUSTRALIA (includes Norfolk Island)
•     • Permit to Import is not required.
•     • No post-arrival quarantine for compliant cats & dogs arriving at specified times of inspection.
•     • Post-arrival inspection required.
CATEGORY 2: COUNTRIES OR TERRITORIES RECOGNISED AS RABIES FREE
•     • Permit to import required.
•     • Post-arrival quarantine required (minimum 10 days).
•     • Post-arrival inspection required.
Bahrain Barbados Channel Islands Falkland Islands Fiji
French Polynesia Guam
Hawaii (USA)
Iceland
Japan Mauritius
New Caledonia Singapore Taiwan Vanuatu

CATEGORY 3: SPECIFIED COUNTRIES OR TERRITORIES WHERE RABIES IS ABSENT OR WELL CONTROLLED
•     • Permit to Import required.
•     • Post-arrival quarantine required (minimum 10 days).
•     • Post-arrival inspection required
Antigua and Barbuda Aruba
Austria
Argentina
Bahamas
Balearic Islands
Belgium
Bermuda
British Virgin Islands
Brunei
Bulgaria
Canada
Canary Islands
Cayman Islands
Chile
Croatia, Republic of
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Finland
France
Germany
Gibraltar
Greece
Greenland
Hong Kong
Hungary
Italy
Ireland, Republic of (from 1 Jan 2012)
Isle of Man (from 1 Jan 2012) Jamaica
Kuwait
Luxembourg
If your country is not on any of the approved lists, New Zealand.
Macau
Malaysia (Peninsular, Sabah & Sarawak only) Malta (from 1 Jan 2012) Monaco
Montenegro
Netherlands, The Netherland Antilles
Norway (from 1 Jan 2012) Poland
Portugal
Puerto Rico
Qatar
Reunion
Serbia
Seychelles
Slovakia
Slovenia, Republic of
South Africa
South Korea
Spain
St Kitts and Nevis
St Lucia
St Vincent Grenadine Sweden (from 1 Jan 2012) Switzerland
Trinidad and Tobago
United Arab Emirates United Kingdom (from 1 Jan 2012)
United States of America Urugua
Virgin Islands, US
Wallis and Futuna
your pet is not eligible for direct import to on any of the approved lists,your pet is not eligible for direct import to
New zeland

Edited by channarong - 16 May 2013 at 17:38
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 18 May 2013 at 20:31 - IP: 58.9.173.58 IP Information
สมุดประจำตัวน้องหมา แมว
Pet passport
1. I am living in the EU. Where can I get the pet passport?
You must contact a veterinarian in your home country. The national authorities in every EU country are responsible for issuing the passport to the vets. Please note that the European Commission does not issue the pet passport.
2. Which animals are covered?
The new EU-system is for cats, dogs and ferrets. For other pets, there is not yet harmonised legislation at the EU level, so national legislation applies.
3. How does the pet passport work?
For movements of pets between EU Member States, valid rabies vaccination is the only requirement for travel across borders. You should simply go to your vet, who will vaccinate your pet and enter the appropriate information in the pet passport.
To connect the pet to the passport, the animal must be fitted with an electronic microchip (transponder) or have a clearly readable tattoo, applied before 3 July 2011. Young pets which cannot be vaccinated yet may be allowed to travel without vaccination on the conditions defined by each Member State.
The EU pet passport has been designed to last for the lifetime of the animal bearing it. When travelling, the pet owner must ensure that the rabies vaccination in the passport is valid or renew the pet's vaccination. Some Member States might also choose to include additional information in the passport about other vaccinations and the animal's medical history to make veterinary checks easier, but this additional information is not required by EU law.
The EU pet passport makes veterinary checks easier and make life easier for travelling pet owners, since there is one single system that applies for all EU countries.
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 19 May 2013 at 20:40 - IP: 110.168.158.17 IP Information
การนำสุนัขและแมวไปต่างประเทศ

การนำสุนัขไปต่างประเทศขึ้นอยู่กับ ประเทศปลายทางเป็นสำคัญ จึงให้ผู้เลี้ยงสัตว์ติดต่อสถานทูตของประเทศนั้นๆ ก่อนการเดินทาง และสำคัญ คือ ต้องผ่านกระบวนการตรวจทางภาคพื้น ที่ สนามบินสุวรรณภูมิ โดย มีรายละเอียดเบื้องต้นดังนี้

1. ประเทศญี่ปุ่น หรือ กลุ่ม EU และ สหรัฐอเมริกา ต้องตรวจ ระดับภูมิคุ้มกันของโรคพิษสุนัขบ้า ก่อนเดินทางทุกครั้ง
2. Rabies titer โดยต้องส่งตรวจเฉพาะ lab ในต่างประเทศเท่านั้น (ไม่ยอมรับ Lab ในประเทศไทย ดังนั้นเมืองไทยไม่สามารถออกใบรับรอง rabies titers ได้) และ บางประเทศต้องส่งตรวจล่วงหน้า 3 เดือนก่อนการเดินทาง
3. ต้องมีใบรับรองสุขภาพสัตว์ ประวัติวัคซีน ประวัตการป้องกันเห็บหมัด โดยเฉพาะกลุ่ม EU และ ประเทศ America
4. เอกสารไมโครชิพ และ ประวัติการฝังไมโครชิพ
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 22 May 2013 at 17:16 - IP: 110.164.75.222 IP Information
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 28 May 2013 at 21:48 - IP: 58.9.119.194 IP Information
ขั้นตอนการนำสัตว์เข้า สวิสเซอร์แลนด์

ขั้นตอนที่ 1

Import of live animals from third countries to Switzerland

Dogs, cats, ferrets from third countries (pets)

Pets are animals which are kept out of interest in the animals or as household companions. They accompany their owners or persons acting on behalf of the owners. Pets are not to be sold or passed on to new owners.

Commercial imports can not be done by travellers.

You want to bring along your dog or cat for holidays abroad? Before you leave you have to make some arrangements regarding identification (chipping), rabies vaccinations and pet ID. An online tool of the Swiss federal veterinary office gives you all the help you need.

Online tool: Crossing the border with dogs, cats or ferrets (externer Link, neues Fenster)

Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 29 May 2013 at 20:18 - IP: 171.97.3.220 IP Information
ขั้นตอนที่ 2

Crossing the border with dogs, cats or ferrets

I come from: Thailand.
I am moving to Switzerland with dogs, cats or ferrets:
1 Dog(s), older than 7 months

Moving to Switzerland:
• Microchip (ISO Standard 11784, which only contains digits as identification code according to standard ISO 11785).
The chip must have been implanted before the present rabies vaccination at the latest.
• On entry into Switzerland from a country at risk for rabies, the chip must have been implanted before the rabies vaccination on which blood sampling for the antibody test is based.
• Valid rabies vaccination
• A blood test (= antibody test) to confirm the effectiveness of vaccination.
The animal may enter the country provided the following timelines have been observed:
o Blood sampling for the antibody test 30 days after vaccination at the earliest.
o After blood sampling a further waiting period of 3 months is mandatory before entry. (Exception: the waiting period does not apply if the blood analysis was already carried out in Switzerland or the EU before departure).
Since the animals cannot be vaccinated before they are 3 months old, they can therefore not enter the country until they are at least 7 months old.
• Permit to enter from country at risk for rabies via airport
• Veterinary certificate
• If you enter Switzerland directly by air, you have to undergo a customs inspection at the airport. A fee of CHF 88 is charged by Customs for this inspection.
If the animals do not meet the import regulations, they are confiscated by the border veterinary service and must be returned to their country of origin immediately at the expense of the person importing the animals. If a return journey is not possible within 10 days, the animals must be put down.
• If you enter the country overland via the EU, the border veterinary inspection is carried out on entry into the EU. The national authorities responsible charge a fee for this inspection.
Entries from the EU into Switzerland are subject to random checks by customs to ensure compliance with the entry regulations (no fee is charged for these checks).
• It is forbidden to import dogs with docked ears or tails into Switzerland.
• As a dog owner you are required to register your animal(s) in your Swiss place of residence. Your veterinarian must additionally register the dogs in the Swiss dog database (ANIS).
• Ask the local authority in Switzerland either at your holiday destination or, if you are moving, in the place where you plan to live about special regulations with regard to the requirements for keeping animals on a leash or using a muzzle.
• Find out about the training requirements for dog owners in Switzerland.
More (in German) ...
• This regulation only applies to pets, such as dogs, cats and ferrets, which are kept out of interest in the animal or as a household companion. They accompany their owners or a person designated by the owners.
• After being taken over the border, pets must not be sold or handed over to new owners. They must already be in the care of their owners in the country of origin.
If the animals are handed over to new owners after their entry into the country, the regulations governing the commercial animal imports apply.
Commercial imports from the EU
Commercial imports from third countries
Back to Top

Post Options Post Options   Quote channarong Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 05 Jun 2013 at 16:09 - IP: 110.164.75.222 IP Information
ขั้นตอนที่ 3

ต้องขอใบอนุญาตนำสัตว์เข้าประเทศ   Permit to enter from country at risk for rabies via airport

Permit
A permit from the FVO is needed to enter Switzerland from rabies-risk countries via a Swiss airport. The following documents must be sent to the FVO at least three weeks before your departure:
• Certificate of microchipping with the data of implantation
• Report from an authorised laboratory (antibody titer determination)
• Application form (download here).
The validity period of the permit, if this is entered by the FVO in the Swiss pet ID, may be extended by the veterinary practitioner if a booster vaccination has been given within the validity period of the vaccination.
…………………………………………………………………………..
Back to Top
Page  <1234 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

This page was generated in 0.230 seconds.
ติดต่อทีมงานฯ Ladyinter.com ได้ที่ editor@thaicomp.com

free counters